Każdy obiekt budowlany musi mieć zapewniony odpowiedni poziom wentylacji. Dawniej podstawowym rozwiązaniem służącym wymianie powietrza była wentylacja grawitacyjna. Dziś powoli wypierają ją rozwiązania mechaniczne. Gdzie można je zainstalować? Dlaczego warto inwestować w wentylacje centralne?

Czym wyróżniają się nowoczesne systemy wentylacyjne?

Nowoczesna wentylacja mechaniczna zapewnia regulowaną wymianę powietrza bez marnowania energii. Urządzenia te przejmują nie tylko funkcje ogrzewania, ale też przygotowania ciepłej wody. W przypadku dużych obiektów budowlanych wentylacje przybierają formę central wentylacyjnych o zdecydowanie wyższych parametrach. Zapewniają maksymalną wydajność urządzeń 24 godziny na dobę.

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych sterowników  z obszaru automatyki domowej nie tylko mogą ograniczyć straty ciepła przez wentylację, ale też zwiększają funkcjonalność budynków. Co ważne, takie aspekty jak stężenie dwutlenku węgla, czy też poziom wilgotności w budynku  może być sterowane zdalnie.

Gdzie może być założona wentylacja mechaniczna?

Choć zwykło mówić się o wentylacji mechanicznej w aspekcie nowo budowanych obiektów, centralę wentylacyjną (ze sterowaniem w budynku) można również zainstalować w tych domach, oddanych do użytku jakiś czas temu. W przypadku modernizowanych domów, aby zapewnić optymalny poziom kosztów ogrzewania i regulację poziomu wilgotności nie wystarczy wykonać jego termomodernizacji. Warto dodatkowo zainwestować w wentylację centralną. Wspomoże ona naturalny ciąg wentylacyjny, chroniąc przed problemami z pleśnią i grzybami. W przypadku domów zamieszkanych budowa sprawnej wentylacji mechanicznej jest trudniejsza, ale możliwa. Niekiedy być może wymagać będzie delikatnego zmniejszenia pomieszczeń, wykonania obudów kanałów, budowy sufitu podwieszanego — ale jej sprawność będzie równie wysoka co tych wentylacji centralnych montowanych w nowopowstałych obiektach. W ostateczności zawsze można zdecydować się na układ wentylacji decentralnej.