Obecnie w większości biur można znaleźć klimatyzację. W czasie upałów jest to sprzęt nieoceniony, dbający o komfort życia pracowników i klientów. Podczas projektowania klimatyzacji warto skupić się na kilku rzeczach. Podstawową sprawą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest wydajność klimatyzatora. W zależności od tego ile pomieszczeń miałby obsłużyć, należy dobrać klimatyzator o odpowiedniej mocy. W przeciwnym razie będzie on niewydajny, co podniesie koszty jego użytkowania i narazi nas na jego szybkie zużycie i potrzebę naprawy lub wymiany. Kolejnym parametrem, który trzeba określić przed zakupem i montażem klimatyzacji, jest poziom nasłonecznienia w biurze. Im więcej słońca wpada przez okna, tym bardziej pomieszczenie się nagrzewa, co skutkuje potrzebą mocniejszego chłodzenia i większej mocy klimatyzatora. Bardzo ważna jest ilość sprzętu RTV znajdującego się w pomieszczeniach. Urządzenia tego typu wytwarzają ciepło, mające wpływ na działanie klimatyzacji. Jeżeli mamy sporo sprzętów w biurze, należy wybrać klimatyzację o większej mocy, niżeli wskazuje na to metraż. Ilość osób przebywających w danym pomieszczeniu też nie jest bez znaczenia, ponieważ ludzie też wytwarzają ciepło, więc przy większym zaludnieniu pomieszczeń warto zainwestować  w mocniejszą klimatyzację.


Jak odpowiednio dobrać rodzaj klimatyzacji?


Warto pamiętać jak ważne jest określenie potrzebnej mocy klimatyzacji na danym metrażu. Za słaba nie będzie dobrze działać i może szybko się popsuć, jednak za mocna też nie będzie dobrym wyjściem- sam sprzęt będzie droższy, a do tego należy doliczyć wyższe rachunki za prąd. Najsłabsze klimatyzatory mają moc 2,5 kW i będą doskonałe dla pomieszczeń do 30 m2. W pomieszczeniach od 30 do 40 m2 sprawdzi się klimatyzacja o mocy około 3,5 kW. Do biur o metrażu 40-60 m2 warto zainwestować w sprzęt o mocy około 5 kW, do tych o rozmiarze 60-90m2-7 kW, natomiast do powierzchni powyżej 90 m2 najlepiej zakupić najmocniejszą klimatyzację, o mocy 10 kW.
Jeżeli chodzi o rodzaj klimatyzacji, do wyboru jest kilka opcji. Pierwszą i najbardziej popularną są klimatyzatory ścienne. Ich zaletami jest łatwość montażu, efektywne chłodzenie, a także wygląd nierzucający się w oczy. Efektywnie chłodzą pomieszczenia, mają prostą regulację pilotem, a do wyboru jest mnóstwo modeli z każdej półki cenowej. Kolejnym rodzajem jest klimatyzacja kanałowa. Ten rodzaj klimatyzacji należy montować podczas budowy budynku lub generalnego remontu. Jej zaletami jest brak ingerencji w wygląd biura, a także możliwość chłodzenia tylko poszczególnych pomieszczeń. Następną dobrą opcją do biura jest klimatyzator konsolowy, montowany najczęściej pod oknem. Jest on bardzo wydajny i ekonomiczny. Ostatnią propozycją są przenośne klimatyzatory, które cechują się niską ceną i mobilnością, idealne do małych pomieszczeń.