Rekuperacja a klimatyzacja - podstawowe różnice
Czyste, świeże powietrze o odpowiedniej temperaturze to podstawa dobrego samopoczucia w domu, biurze czy wewnątrz innych obiektów użytku publicznego. Dlatego też obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się zarówno systemy klimatyzacji, jak i rekuperacji. Chociaż ich cel jest podobny, to jednak różnice między nimi znaczące, więc nie należy mylić tych dwóch instalacji. W dalszej części naszego wpisu wyjaśnimy, czym różni się klimatyzacja od rekuperacji.
Czym jest klimatyzacja, a czym rekuperacja?
Zacząć należy od ogólnego wyjaśnienia, czym jest klimatyzacja i rekuperacja. Otóż klimatyzacja służy do schładzania powietrza w celu obniżenia temperatury panującej w zamkniętym pomieszczeniu. Trzeba przy tym podkreślić, że chłodzone powietrze nie jest wymieniane. Zatem posiadając w domu czy biurze system klimatyzacji, nadal trzeba zadbać o wydajną wentylację mechaniczną, która zapewni dopływ świeżego powietrza do wnętrz.
Rekuperacja polega na wymianie powietrza, co jest główną cechą odróżniającą ją od klimatyzacji. W tym przypadku mamy więc do czynienia z wymianą powietrza. Powietrze zużyte z pomieszczenia jest usuwane na zewnątrz, a do środka dostaje się świeże, które dodatkowo poddawane jest filtracji celem oczyszczenia ze wszelkich pyłków i zanieczyszczeń.
Główne różnice między rekuperacją a klimatyzacją
Chociaż podstawową funkcją obu systemów jest zapewnienie komfortowych warunków w pomieszczeniu, to jednak nie należy mylić klimatyzacji z rekuperacją. Ta pierwsza ma za zadanie chłodzić powietrze, ewentualnie go ocieplać, jeśli zastosowane zostanie urządzenie z taką funkcjonalnością. Jest ono poddawane obróbce termicznej, jednak nie dochodzi do wymiany. W praktyce użytkownicy oddychają tym samym powietrzem. Oprócz tego klimatyzacja może sprzyjać utrzymaniu we wnętrzach odpowiedniego poziomu wilgotności, jednak nadal niezbędne jest stosowanie wentylacji mechanicznej.
Rekuperacja z wentylacją gwarantuje nie tylko sprawne doprowadzenie świeżego powietrza, ale również ogranicza straty energii, gwarantując jeszcze większe oszczędności w zakresie wydatków eksploatacyjnych. To jedno z podstawowych rozwiązań stosowanych w ekologicznych i energooszczędnych budynkach.
Bardzo dobre efekty można uzyskać, łącząc rekuperację z klimatyzacją lub inteligentnym ogrzewaniem. Dzięki temu można zapewnić nie tylko komfortowe warunki termiczne w pomieszczeniach, ale również spore oszczędności na energii.