Klimatyzacja przypodłogowa, podsufitowa czy ścienna - którą opcję wybrać?
Żeby być w pełni zadowolonym z zamontowanej klimatyzacji, należy starannie przemyśleć, który jej typ będzie najlepiej pasował do danego wnętrza i do naszych potrzeb. Przyjrzyjmy się więc trzem rodzajom urządzeń chłodzących i ich atutom.
Klimatyzacja ścienna
Tego typu urządzenia chłodzące zobaczyć możemy zarówno w domach jednorodzinnych i mieszkaniach, jak i w obiektach komercyjnych. Są łatwe w montażu – niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z nowym, czy ze starym budynkiem. Dzięki niewielkim wymiarom nadają się nawet do małych pomieszczeń, a ich kolor dobrać można do ścian i do wyposażenia wnętrza w taki sposób, aby zanadto nie rzucały się w oczy. Klimatyzacja ścienna stanowi więc najbardziej uniwersalną opcję.
Klimatyzacja podsufitowa
Nazywana również podstropową, częściej spotykana jest w obiektach komercyjnych niż w mieszkalnych. Dlaczego? Ponieważ najlepiej sprawdza się w wysokich pomieszczeniach o dużej powierzchni, takich jak na przykład sale restauracyjne, weselne czy konferencyjne. Największą zaletę urządzeń tego rodzaju stanowi ich efektywność – w bardzo krótkim czasie schłodzą powietrze w zasięgu kilkunastu metrów. Tego atutu nie wykorzystamy jednak w mieszkaniach ani w mniejszych domach czy nawet biurach.
Klimatyzacja przypodłogowa
To wciąż zdecydowanie rzadziej spotykany typ urządzeń chłodzących. Z wyglądu przypominają grzejniki i tak jak one, montowane są tuż nad podłogą, często pod oknami – jak kaloryfery. Co więcej, w sezonie jesienno-zimowym mogą właśnie pełnić funkcję grzewczą! W odróżnieniu od podsufitowej, klimatyzacja przypodłogowa nie sprawdzi się w pomieszczeniach o wysokim stropie i dużej kubaturze, ale świetnie nadaje się za to do niewielkich pokoi. Szczególnie że, jak wspomnieliśmy, zastąpić może kaloryfery. To najlepsze rozwiązanie dla wnętrz, w których brakuje miejsca na ścianach.