Jak działa wentylacja mechaniczna?
Jakość powietrza ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania człowieka. Dziś, kiedy na zewnątrz mamy do czynienia z wieloma zanieczyszczeniami, a smog w okresie jesienno-zimowym stał się codziennością, powinniśmy zadbać o powietrze w naszych domach czy biurach. W tym celu niezbędna będzie wentylacja, która skutecznie dostarczy świeże powietrze do wnętrza.
Czym jest wentylacja mechaniczna?
Wentylacja mechaniczna co rozwiązanie technologiczne, które pozwala na wtłoczenie do pomieszczeń świeżego powietrza oraz wymianę już zużytego z wnętrza. Kiedyś budynki były nieszczelne. Powietrzne naturalnie było wtłaczane przez nieszczelne okna czy po prostu wietrzone. Dziś, kiedy często nie ma możliwości otwarcia okna, należy wspomagać się dostępnymi rozwiązaniami. Jednym z nich jest wentylacja mechaniczna składająca się
z centralnego wentylatora, do którego podłączone są kanały wywiewne zasysające powietrze z pomieszczeń. Następnie powietrze usuwane je na zewnątrz. Zaletą montażu wentylacji mechanicznej jest to, że nie wymaga ona budowy murowanego komina.
Gdzie nie wolno stosować wentylacji mechanicznej?
Praca wentylatora może powodować odwrócenie ciągu. To z kolei jest przyczyną cofania się spalin do wentylowanego pomieszczenia. Dlatego nie zaleca się montażu wentylacji mechanicznej w miejscach, gdzie znajduje się kominek, kocioł grzewczy z otwartą komorą spalania lub gazowy podgrzewacz wody. W każdym z tych miejsc może dojść do niebezpiecznego dla zdrowia rozprzestrzeniania się spalin, a w niektórych przypadkach również zaczadzenia mieszkańców domu lub użytkowników pomieszczeń biurowych.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
Wentylacja z rekuperacją zyskuje na popularności. Pozwala na skuteczny napływ świeżego powietrza do pomieszczenia i usuwanie już zużytego powietrza o wysokiej zawartości dwutlenku węgla w sposób kontrolowany. Co więcej, daje ona możliwość odzysku ciepła z usuwanego ciepła wentylacyjnego dzięki montażowi rekuperatora. Z doświadczenia użytkowników wentylacji z rekuperacją wiemy, że pozwala ona zmniejszyć rachunki za ogrzewanie o połowę, a technologia przyczynia się do zmniejszenia emisji szkodliwych gazów do atmosfery.